Απ: ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ???

Καλημέρα.

---

ΜΑΤΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΣ ΓΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ....

Καθένας έχει προσωπικές απόψεις (και καλά κάνει να έχει) για -σχεδόν- όλα τα ζητήματα.

Γι'αυτό οι προσωπικές απόψεις καθορίζουν το ποιοι είμαστε (ή τουλάχιστον ποια είναι η προς τα έξω εικόνα μας).

Ο διάλογος θεωρητική έκφραση είναι εκ των πραγμάτων.

Μάταιο είναι να συζητάμε; Αν ναι, γιατί συζητάμε (ακόμα και εδώ) καταθέτοντας προσωπικές απόψεις;

Αν αυτό εννοούσε ο Γούντυ Άλλεν θέλει σκαμπίλια.

Δηλαδή, κατέθεσε την άποψή του που λόγω της φήμης του εμείς μάθαμε θέλουμε δεν θέλουμε, αλλά λόγω της ματαιότητας που ο ίδιος ανάγει σε αξίωμα, δεν επιτρέπεται να τη συζητήσουμε διότι θα εκτραπούμε στη ματαιότητα.

Τουλάχιστον ας μην του κάνουμε και παλαμάκια ρε παιδιά για τις φιλοσοφίες που δεν έχουν ίχνος σοφίας...

---
"Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΟΟΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ"

Δεν συμφωνώ γιατί ποτέ δεν είπε τέτοιο πράγμα.

Το σωστό είναι ""Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΟΟΟΟΤΑΝ ΘΕΛΗΣΕΙ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ" διότι είπε πολλά που στηρίζουν αυτή τη δεύτερη πρόταση.

---

Όλοι έχουμε ψυχή, ναι σωστά.

---

ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ...

Όχι βέβαια. Εκκλησία είναι όσοι θέλουν να είναι και για να το πω ακριβέστερα (αν και θέλει εξήγηση αλλά θα πάρει χώρο) εκκλησία είναι το σύνολο των ανθρώπων που ο Χριστός αναγνωρίζει ως εκκλησία του και όλοι έχουν ένα κοινό (αν και όχι καθοριστικό). Δέχτηκαν τον Χριστό.

---

ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΘΕΟΙ....

Όλοι ζούμε και κινούμαστε μέσα στον Θεό και αυτό είναι προφανές λόγω χωροχρονικότητας.

Επίσης -παρότι φαίνεται παράδοξο ίσως- γνώμη μου είναι πως όλοι πιστεύουν στον Θεό έστω κι αν δηλώνουν άθεοι.

Στη δική μου αντίληψη (ύστερα από ατελείωτες συζητήσεις με πάρα πολλούς άθεους), ο αθεϊσμός δεν είναι θέση. Είναι αντίθεση. Είναι μια αντίδραση εφηβικού τύπου.

Και από τότε που το κατανόησα αυτό, συμπάθησα τους άθεους και έφυγε από μέσα μου κάθε σκέψη κατάκρισης.

Ωστόσο όχι. Δεν είμαστε όλοι ένθεοι αν δεχτούμε την έννοια του ένθεου ως αυτού που αποδέχεται τον Θεό.

Μπορεί πράγματι όλοι να πιστεύουμε στον Θεό αλλά και τα δαιμόνια πιστεύουν.

---

ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ...ΠΩΣ Ο ΘΕΟΣ ΕΠΕΛΕΞΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ-ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ -ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ....ΣΤΑΔΙΑΚΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...ΤΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΥΨΗΛΑ ΝΟΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ....ΕΙΜΑΙ ΜΠΕΔΡΕΜΕΝΗ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΑ ΚΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ ΚΑΛΑ...ΣΥΓΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ....

Σιγά που ζητάς και συγγνώμη επειδή αναφέρεσαι σε θέματα.

Μια χαρά τα θέτεις και μια χαρά κάνεις.

Δεν υπάρχουν ψηλά και χαμηλά νοήματα. Απλά υπάρχουν θέματα που ξέρουμε και μπορούμε να τα συζητήσουμε σε περισσότερο βάθος και άλλα που δεν κατέχουμε αρκετά για να τα αναλύσουμε.

Σίγουρα ο συγγραφέας του βιβλίου που διαβάζεις, θα θεωρούσε ψηλά νοήματα αν του ανοίγαμε συζήτηση για τις γεωδαιτικές όπως αυτές εκφράζονται στη σχετικότητα.

Πάντως αν διαβάζεις κάτι που σε μπερδεύει καλύτερα να το παρατήσεις.

Ένα κείμενο είναι δόκιμο όταν μας φωτίζει όχι όταν μας σκοτίζει.

Να'σαι καλά

Προηγούμενο μήνυμα Επόμενο μήνυμα
Γράψτε απάντηση