Απ: Απ:ευρωέλληνες

Ο Κοραής ήταν κορυφαία προσωπικότητα του ελληνικού διαφωτισμού και εγώ δε θα έσπευδα να υποτιμήσω τις απόψεις του...

«Γιατί όμως δεν έχεις φιλοδοξία να κανουμε τους ευρωπαίους ελληνοευρωπαίους για παράδειγμα;» Γιατί συμβαίνουν δύο πράγματα: 1. μελετάω συστηματικά ιστορία και καταλαβαίνω αρκετά πράγματα για ημάς και για τους άλλους..., 2. ζω και εργάζομαι ενταύθα και ντρέπομαι κάθε μέρα για την υστέρησή μας σε τεράστιο όγκο ζητημάτων...

«Γιατί θεωρείς ότι η πολιτιστική ταυτότητα μας είναι κατώτερη των άλλων;» Δεν είναι κάθε πλευρά ανεξαιρέτως κατώτερη. Αλλά το ζήτημα είναι ότι εδώ ισχύει ο όρος της κοινωνιολογίας «οικογενειακός αμοραλισμός». Που σημαίνει «να είμαι καλά εγώ και οι δικοί μου και οι άλλοι να πάνε να γαμ....». Έτσι εξηγείται το ασύλληπτο παγκόσμιο ρεκόρ σε πτωχεύσεις μακράν από το δεύτερο...

«Τελικά μήπως αυτή η αντίληψη είναι η αιτία της αποτυχίας μας;» Σε καμμία περίπτωση. Υπάρχουν πάρα πολλές παθογένειες που εξηγούν το φαινόμενο και ειδικά μετά την τελευταία γαλαξιακών διαστάσεων πτώχευση θα έπρεπε να σκεφτούμε λιγάκι πιο σοβαρά τις υστερήσεις μας...

«Έπειτα γιατί θεωρείς ότι υπάρχει μια ενιαία ταυτότητα στην ευρώπη;» Δεν υπάρχει μόνο μία ταυτότητα. Όμως οι δυτικές κοινωνίες έχουν δημιουργήσει και αφομοιώσει τα στάδια της Αναγέννησης, της θρησκευτικής Μεταρρύθμισης και του Διαφωτισμού. Και πάνω σε αυτή την κοινή βάση είναι δυνατόν να δομηθεί μια καινούργια ταυτότητα. Στην οποία μπορούμε να συμβάλλουμε έχοντας μία δυνατότητα και ένα κίνητρο που οι άλλοι δεν έχουν. Δυνατότητα: όταν είμαστε κάπου χωρίς λοιπούς ελληνόφωνους μπορούμε να διακριθούμε γιατί έχουμε εμπορικό πνεύμα, ανησυχίες για διάκριση και μάθηση, κοσμοπολίτικη διάθεση (πλην των λαζογερμανών φυσικά...). Κίνητρο: καιγόμαστε να ξεκολλήσουμε από την υστέρηση περισσότερο από οποιαδήποτε προηγμένη κοινωνία...

Προηγούμενο μήνυμα Επόμενο μήνυμα
Γράψτε απάντηση